مشخصات ps5

مشخصات ps5

مشخصات ps5

از دیدگاهِ گیمر‌ها، می‌دانیم که اشتیاقِ زیادی برای دانستنِ مشخصاتِ تکنیکیِ اصلی پردازنده‌ی پلی‌استیشن ۵ وجود داشته و به خاطرِ این معرفیِ جدید، اکنون درباره‌ی پردازنده‌ی سفارشیِ ساختِ AMD در قلبِ پلی‌استیشن ۵ بسیار بیشتر می‌دانیم. در حقیقت فکر می‌کنیم که سرنی در سخنانش بیشتر روی تجربه‌ای متمرکز بود که برخی قابلیت‌های کلیدی مثلِ ذخیره‌سازِ SSD و موتورِ جدیدِ صوتیِ Tempset به ارمغان خواهند آورد، موضوعی که واقعا هیجان‌انگیز است.

در گامِ ابتدایی، می‌دانیم که پلی‌استیشن ۵ از فناوریِ عالیِ پردازنده‌ی Zen 2 ساختِ AMD استفاده می‌کند و پیگیری‌های قبلیِ ما ۸ هسته‌ی فیزیکی و ۱۶ رشته را تایید کرده بودند. اما اکنون می‌دانیم که سرعت ساعتِ تعیین شده برای آن‌ها حداکثر تا فرکانسِ ۳.۵ گیگاهرتز در نظر گرفته شده است. بیانِ ماهیتِ عملکردِ فرکانسِ کاریِ CPU و GPU نیاز به توضیحاتِ دقیقی دارد و به همین جهت سرنی از فرکانس‌ها به‌عنوان “محدود شده” یاد می‌کند. برای پردازنده، فرکانسِ ۳.۵ گیگاهرتز سقفِ طیفِ فرکانسیِ تعیین شده است و برآورد کرد که این فرکانسِ معمولِ آن خواهد بود، اما تحتِ شرایطی خاص، می‌تواند کندتر کار کند.

\

پلی‌استیشن ۵

پردازنده (CPU)

۸ هسته‌ی ZEN 2 در فرکانسِ ۳.۵ گیگاهرتز و قابلیتِ SMT

z(فرکانسِ متغیر)

تراشه گرافیکی (GPU)

۱۰.۲۸ ترافلاپس، ۳۶ واحد CU در فرکانسِ ۲.۲۳ گیگاهرتز

(فرکانسِ متغیر)

معماریِ GPU

 RDNA 2 سفارشی

حافظه/گذرگاه ۱۶ گیگابایت رم GDDR6/عرضِ ۲۵۶ بیتی
پهنای باندِ حافظه ۴۴۸ گیگابایت بر ثانیه
ذخیره‌سازِ داخلی ۸۲۵ گیگابایت SSD سفارشی
سرعتِ ورودی/خروجی ۵.۵ گیگابایت بر ثانیه (خام)/۸ تا ۹ گیگابایت بر ثانیه (فشرده)
ذخیره‌سازِ قابلِ ارتقا اسلاتِ NVMe
ذخیره‌سازِ خارجی پشتیبانی از هارددیسکِ USB
درایوِ نوری درایوِ ۴K UHD Blu-ray

نسخه‌ی اختصاصیِ سونی از تراشه‌ی گرفیکیِ RDNA 2 ساختِ AMD شامل ۳۶ واحدِ پردازشی (compute units یا CU) است که در فرکانس‌هایی تا سقفِ ۲.۲۳ گیگاهرتز کار می‌کنند و حداکثر توانِ پردازشی تا سطحِ ۱۰.۲۸ ترافلاپس را به‌طور موثر عرضه می‌کنند. هرچند که ۲.۲۳ گیگاهرتز هم محدوده‌ی بالایی و همچنین سرعتِ عمومیِ تراشه خواهد بود، اما در صورتِ درخواستِ کاری می‌تواند به سطحِ پایین‌تری کاهش یابد. با این شرح، PS5 از یک فرکانسِ بوست هم استفاده می‌کند که به همان نسبت اهمیت دارد. نباید فراموش کرد که راندمانِ یک واحدِ پردازش یا CU در معماریِ RDNA بسیار فراتر از واحدِ مترادف در PS4 یا PS4 Pro براساسِ معماریِ قدیمی‌تر است.


ps5
ps5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *